Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що протягом 2024 року до його офісу надійшло 1560 звернень від громадян, які вважали, що їхні права були порушені під час мобілізаційних заходів. Про це він повідомив під час виступу у Верховній Раді, передає Укрінформ.
«У 2024 році я отримав 1560 звернень від громадян України, які вважали, що їхні права порушені під час проведення мобілізаційних заходів», — сказав омбудсмен.
За словами Лубінця, йдеться не лише про окремі випадки правової некоректності чи перевищення повноважень, а й про факти, які можуть містити ознаки кримінальних правопорушень.
Особливу стурбованість викликав інцидент, коли працівникам Офісу омбудсмена вперше відмовили у доступі до особи, яка потребувала правового захисту.
«Це дуже небезпечна тенденція. І вперше під час моєї каденції наші працівники не змогли потрапити до людини, яка вимагала нашої допомоги. Це пряме перешкоджання у виконанні мною функцій як Уповноваженого з прав людини», — наголосив він.
Водночас Лубінець відзначив і позитивну зміну: державні органи почали активніше реагувати на скарги. Зокрема, Міністерство оборони та правоохоронні органи почали відкривати кримінальні провадження, а дії окремих працівників ТЦК отримують юридичну оцінку.
«Я бачу, що ті, хто порушують права людини, роблять це в незаконний спосіб. Але прийде час, коли кожен отримає юридичну оцінку своїх дій», — наголосив він.
Омбудсмен також закликав українців і надалі фіксувати порушення та звертатися до його офісу, підкресливши, що мобілізація має відбуватися виключно у правовому полі, з дотриманням конституційних прав.