Президент США Дональд Трамп оголосив, що протягом трьох днів публічно представить план припинення війни в Україні. Як пише New York Post, ключовими елементами ініціативи можуть стати європейські “сили стійкості”, новий формат миротворчої місії та економічні гарантії без прямої участі США у бойових діях.
“Я дам вам повну інформацію протягом наступних трьох днів”, — заявив Трамп, коментуючи перемовини щодо Росії та України. За його словами, ініціатива передбачає “дуже хороші” перспективи, але деталі поки не розголошуються.
Один із представників його адміністрації зазначив, що у проєкті йдеться про створення “сил стійкості” — європейських підрозділів, які б відповідали за моніторинг потенційного перемир’я.
Також, за інформацією Wall Street Journal, Трамп розглядає ідею спільної комісії Україна-РФ-“нейтральна країна”, яка здійснювала б нагляд за дотриманням умов припинення вогню. США, у свою чергу, можуть долучитися до мирної ініціативи як “грошова сила”, не розгортаючи власні війська.
Як повідомляє WSJ, в одному з варіантів угоди може йтися про “де-факто” визнання Криму російським. Попри те, що адміністрація Трампа раніше засуджувала анексію, нині у Білому домі обговорюють можливість поступок.
За словами джерела, Україна нібито готова погодитися на втрату до 20% територій “де-факто”, без юридичного оформлення. Ідеться про тимчасове визнання окупації, без відмови від суверенітету.
“Це означає: ми визнаємо, що росіяни там є, але не визнаємо це як остаточну втрату”, — пояснив посадовець.
Міністр оборони України Рустем Умеров, який брав участь у перемовинах у Парижі, підтвердив, що діалог триває. Водночас наголосив, що його відомство “не приймає політичних рішень”, а лише обговорює технічні аспекти безпеки.
“Наше ключове питання — як забезпечити ефективність пропозиції та надійний моніторинг дотримання перемир’я”, — зазначив Умеров у коментарі Sky News.
На тлі заяв Трампа Росія офіційно не відповіла на пропозицію. Натомість Путін згадав про “великоднє перемир’я”, яке, за його словами, було порушено понад 3 тисячі разів.
У той же час Москва активізує зовнішні зв’язки: цього тижня російський парламент ратифікував стратегічну угоду з Іраном, яка передбачає поглиблення військової та економічної співпраці.